Jdi na obsah Jdi na menu
 


Názov:Čarodejníci Storočí
autor :Ylda Gerda KuliKov
Úvod : 
Kniha bola vidáná v roku 1894 v Moskve .Bolá  dlhé roki hlavním učivom čarov v celom rusku. V Európe sa neuchitila a predstavitelia boli upáleni . V roku 1912 sa dostala do rúk Karla Fileina Slinka  ktorí ju nielen preložil do európskich jazykov ale aj ju obohatil aj obrázkami ktoré sa vetšinov nepodobali na čarodejníkov . A v roku 1948 sa stala posledná uprava a to taká že sa obázsky vimenili za podobizne na čokoladovích žabkách .Teras je táto kniha preložena do tisícov jazykov no po slovensky ešte nie a tak sa učíme po česky .        
Čarodejníci Storočí
 
 

 alt=

1. Merlin- Středověk. Kouzelník, známá postava v kronikách o králi Artušovi. Před tím, než se dozvěděl, kým je a jakou roli musí sehrát v historii, vychovával mladého Artuše. Specialista v kouzlení. Nejslavnější kouzelník všech dob. Někdy znám také jako Princ Kouzelníků. Částí Královského dvora krále Artuše. (Král Artuš jednou vládl zemi, která je nyní části Anglie.) Merlin požadoval, aby kouzelníci pomáhali mudlům a tak vytvořil Merlinův řád. Řád vytváří pravidla proti používání magie na mudly.


bowman2.Cornelius Agrippa- Heinrich Cornelius Agrippa von Nettesheim, 1486-1535, německý mystik a alchymista. Tvůrce. Oslavovaný kouzelník, mudly však uvězněn, jelikož pro ně byla jeho díla "špatná".bowman 


3.Elfrida Clagg-1612-1687. Náčelnice Válečné rady.bowman4. Grogan Stump (Grogan Pahýl )- 1770-1884. Populární Ministr kouzel, jmenován v roce 1811.

bowman5. Gulliver Pokeby- 1750-1839. Expert na magické ptáky. Jako první rozpoznal význam písně irského fénixe Augureyho (Augurona) ("augury" = ptakopravectví, proroctví zakládající se na křicích ptáků) a v roce 1824 vydal knihu Proč jsem nezemřel, když zakvílel auguron.

Auguron (Irský Fénix)
Domovem Augurona je británie a Irsko, přestože ho někdy lze najít i jinde v severní Evropě. Zelenočerný augron je vyzáblý a truchlivě vyhlížející pták, který poněkud připomíná malého podvyživeného supa. Je nesmírně plachý, hnízdí v pichlavých a trnitých keřích, živí se velkými druhy hmyzu a vílami, létá pouze za hustého deště a jinak zůstává ukryt ve svém hnízdě ve tvaru slzy.
Augron vydává charakteristické hluboké rozechvělé houkání, které se kdysi považovalo za předzvěst smrti. Kouzelníci se hnízdům auguronům vyhýbali ze strachu, aby nezaslechli to srdceryvné volání, a předpokládá se, že nejden kouzelník podlehl srdeční mrtvici, když míjel trnitý keř a zaslech nářek neviděného augurona Později se však díky trpělivému průzkumu zjistilo, že auguron svým zpěvem pouze oznamuje příchod deště. Od té doby jsou auguroni v módě jako domácí prostředek předpovídání počasí, mnozí kouzelníci ovšem těžko snášejí jeho téměř nepřetržité kvílení během zimních měsíců. Jako brky na psaní jsou pera auguronů nepoužitelná, protože odpuzují inkoust. (Z miniknížky Fantastická zvířata a kde je najít od Mloka Scamandera; str. 26)


bowman6. Glanmore Peakes- 1677-1761. Slavný přemožitel mořského hada z Cromeru.

bowman7. Hesper Starky- 1881-1973. Kouzelnice, jež dříve studovala vliv měsíčních fází na výrobu lektvarů.

bowman8. Derwent Shimpling- 1912- současnost. Vtipálek. Ze sázky snědl Úponici jedovatou (masožravá rostlina) vcelku a přežil, ačkoliv je navždy fialový. Kouzelníci a kouzelnice po celém světě milují jeho přihlouplý smysl pro humor a nepředstavitelnou troufalost.

bowman9. Gundhilda of Gorsemoor- 1556-1639. Jednooká hrbatá léčitelka. Proslavila se vytvořením léku na Dračí neštovice. Když zemřela, každý, kdo ji znal, cítil obrovský smutek, jelikož byla talentovanou a pracovitou léčitelkou.

bowman10. Burdock Muldoon (Lopuch Muldoon)- 1429-1490. Hlava kouzelnické rady (1448-1450).

bowman11. Herpo the Foul ( Herpo Protiva)- Starověkký Řek, doba života neznáma. První známý tvůrce Baziliška.

bowman12. Merwyn the Malicious (Merwyn Záludná)- Středověk, doba života neznáma. Věřila ve stvoření mnoha nepřátelských čarodějů a čarodějek.

bowman13. Andros the Invincible ( Andros Nepřemožitelný)- Starověkký Řek. Doba života neznáma. Domníval se, že je pouze jediným známým kouzelníkem, který dokáže vykouzlit Patrona o velikosti Obra.

bowman14.Fulbert the Fearful (Fulbert Vystrašený)- Středověk, datum života neznámo. Slavný pro tak velkou zbabělost, že se nikdy neodvážil vyjít z domu. Zemřel, když mu selhalo Ochranné kouzlo a spadla na něj střecha.

bowman15. Paracelsus- Alchymistický génius, narozen v roce 1493. Celé jméno- Auroleus Theophrastus Bombastus von Hohenheim. O tomto tajnůstkářském kouzelníkovi toho víme jen velice málo.

bowman16. Cliodne- Zvěromág (přeměna v ptáka), doba života neznáma. Nádherná irská druidka Cliodne měla tři kouzelné ptáky, kteří zpívali nemocným a tím je vyléčili. Nejstarší dcera jednoho z posledních druidů Irska. Legenda praví, že se mohla přeměnit v mořského ptáka nebo ve vlnu. Jejím oblíbeným koníčkem bylo létání. Objevila vlastnosti Měsíční rosy.

bowman17. Morgana- Slavná čarodějka, stejně jako Merlin, figurovala v legendách o Králi Artušovi. Podobně jako v legendě, Morgana, nebo-li Morgan le Fay (=Víla), byla čarodějkou na hradu, i když nebyla Artušovou poloviční sestrou. Byla dítětem Vévody z Cornwallu a Igrainu. Věnovala se temnému kouzelnictví a s Merlinem byli nepřáteli. Byla královnou ostrovu Avalon a dovedla výborně léčit.

bowman18. Uric the Oddball ( Uric Ujetý)- Středověk, doba života neznáma. Vysoce výstřední kouzelník, který je proslaven tím, že, kromě jiného, nosil na hlavě medúzu místo klobouku. Nikdo neví, jestli zamýšlel býti nejpodivnějším kouzelníkem všech dob nebo jestli to zkrátka udělal z přirozeného popudu.
Je také známo, že Ulric Ujetý spal v místnosti, v níž bylo ne méně než padesát ochočených auguronů. Jedné obzvlášť mokré zimy podlehl Uric pod vlivem kvílení svých auguronů přesvědčení, že zemřel a je nyní duchem. Jeho následné pokusy projít zdmi vlastního domu skončily nepříjemnou nehodou, kterou jeho životopisec Radolphus Pittiman označuje za "desetidenní otřes mozku".
Dále se ví, že Uric se kdysi pokoušel dokázat, že zpěv pastelníčka* je ve skutečnosti zdraví prospěšný, a naslouchal mu bez přerušení tři měsíce. Kouzelnická rada, které podával hlášení o svých zjištěních, však bohužel zůstala nepřesvědčená , protože když dorazili na její zasedání, neměl na sobě nic kromě příčesku, z něhož se při bližším ohledání vyklubal mrtvý jezevec.

(*Pastelníček- pastelníček je africký pták s neobvykle křiklavě barevným opeřením. Odedávna slouží jako zdroj ozdobných písařských brků a kromě toho kladou i zářivě vzorovaná vajíčka. Zpěv pastelníčka je sice zpočátku příjemný, po nějaké době však dohání k šílenství, pastelníčci se proto prodávají začarovaní umlčovacím kouzlem. (Fantastická zvířata a kde je najít)

bowman19. Newt Scamander (Mlok Scamander)- 1897- součastnost. Spisovatel. oslavovaný autor knihy Fantastická zvířata a kde je najít. Touto dobou zrovna studuje hořlavost slimáků v brazilském deštném pralese.

Podrobnější životopis: Celé jeho jméno je Newton ("Mlok") Artemis Fido Scamander. K zájmu o bájeslovná zvířata ho vedla jeho matka, která byla nadšenou chovatelkou ušlechtilých hipogryfů. Po absolvování Školy čar a kouzel v Bradavicích nastoupil pan Scamander na ministerstvo kouzel do odboru pro dohled nad kouzelnými tvory. Po dvou letech strávených v oddělení pro relokaci domácích elfů, letech, která sám popisuje jako "neuvěřitelně nudná", byl přeložen do divize zvířat , kde mu fenomenální znalosti bizarních kouzelných tvorů zajistily rychlý služební postup.
Jako prakticky jediný a výhradní autor Rejstříku vlkodlaků, vydaného roku 1947, tvrdí, že nejpyšnější je na to, že se mu podařilo prosadit zákaz experimentálního křížení, který byl uzákoněn roku 1965 a který na území Británie dokonale znemožňuje vyšlechtění nových nezkrotitelných oblud. Práce, kterou pan Scamander vykonával při Ústavu pro výzkum a kontrolu draků, ho vedla k mnoha výzkumným cestám do zahraničí, při nichž nashromáždil informace pro svůj celosvětově proslulý bestseller Fantastická zvířata a kde je najít. Mlok Scamander je nositelem Merlinova řádu druhého stupně, který dostal jako uznání za své služby při studiu kouzelných zvířat, tedy magizoologie. Dnes již žije na odpočinku v Dorsetu s manželkou Porpentivou a ochočenými maguáry Hopsalem, Neposedou a Vzteklounem. (Předmluva k miniknize Fantastická zvířata a kde je najít od Mloka Scamandera ;)


bowman20. Wendelin the Weird ( Vendelína Výstřednice)- Středověk, doba života neznáma. Vychutnávala si upálení na hranici tak moc, že se nechala chytit až 47 krát a to v různých převlecích.

bowman21. Lord Stoddart Withers- 1642-1769. Specialista přes kouzelné tvory. Chovatel létajících koní. Pokoušel se rozšířit svůj nápad Famfrpálu, jenž by se napůl hrál na okřídlených koních, ale tento sport se nikdy nestal populárním.

Okřídlený kůň- Okřídlení koně existují po celém světě. Vyskytují se v mnoha různých plemenech.Stejně jako v případu hipogryfa je jeho majitel povinen ho v pravidelných intervalech začarovávat zastíracím kouzlem, jelikož někteří mohou být neviditelní. (Fantastická zvířata a kde je najít; str.51)bowman22. Circe - V čecké mytologii je Circes kouzelnice, žijící na ostrově zvaném Aeaea poblíž Itálie. Circe byla schopná přeměňovat lidi ve zvířata. Mnoho námořníků takhle přeměnila v prasata.

bowman23. Glenda Chittoc- 1964- součastnonst. Populární autorka K.B.S.* (Kouzelnického bezdrátového spojení ) s show Hodina kouzlení.

*KBS (originally WWN-Wizarding wireless network) - obdoba mudlovského rádia.

bowman


24. Adalbert Waffling- 1899-1981. Slavný kouzelnický teoretik. Tento slavný myslitel psal o magii. Každá moderní čarodějka a čaroděj se učila z jeho spisů.

bowman25.Perpetua Fancourt- 1900-1991. Kouzelnice, jež vynalezla Lunoskop.

bowman26. Almeric Sawbridge- 1602-1699. Proslavil se vítězným soubojem s říčním trolem, když terorizoval slalomáře na řece Way River.

bowman27. Mirabella Plunkett- 1839-neznámo. Proslavila se láskou k vodnímu muži z Lochnesského jezera během prázdnin. Když jí rodiče zakázali si ho vzít, přeměnila se v tresku a již nikdy nebyla spatřena.

bowman28. Tilly Toke- 1903-1991. Získal Merlinův řád prvního stupně za záchranu mudly, žijícího během Ilfrakombského incidentu v roce 1932, kdy drak přistál rovnou na pláži plné opalujících se lidí.

bowman29. Archibald Alderton- 1568-1629. Slavný díky tomu, že vyhodil do vzduchu vesničku Little Dropping v Hampshiru, když se pokoušel magicky zamíchat narozeninový dort.

bowman30. Artemisa Lufkin- 1754-1825. První kouzelnice, jež se stala Ministryní kouzel.

bowman31. Balfour Bane- 1566-1629. Drží uznání za Experimentální kouzla.

bowman32. Bridget Wenlock-1202-1285. Průpočetnice. Jako první ustanovila kouzelná proroctví a věštby na číslo 7.

bowman33. Beaumont Majorbanks-1742-1845. Specialista na herbologii. Průkopník herbologie, včetně podmořských druhů. Objevil žabérník.

bowman34. Donaghan Tremlett- 1972- součastnost. Komik. Hraje na basu s popularní kouzelnickou kapelou Sudičky*. Donaghan se narodil mudlům, ale je velkým fandou famfrpálového týmu zvaného Kenmarská káňata**.

*Kenmarská káňata- Tento Irský klub byl založen roku 1291 a získal si celosvětovou popularitu díky temperamentnímu povzbuzování skřítků leprikónů, kteří jsou jeho maskoty, i díky virtuózním harfenistickým výkonům svých fanoušků. Káňata nosí smaragdově zelené hábity s dvěma žlutými, zrcadlově obrácenými "K" na prsou. (Famfrpál v průběhu věků)

*Sudičky- Velmi populární hudební skupina na stanici KBS (Kouzelnická bezdrátová stanice). Jejich nástroje se skládají ze sady bubnů, několika kytar, loutny, ccela a nějakých dud. Byli neuvěřitelně vlasatí a oblečení do černých rouch, umělecky rozpáraných. Brumbál je přesvědčil, aby hráli na Vánočním plesu.

bowman35. Bowman Wright-1492-1560. Jeho matka byla čerodějka a otec mudla. Wright se proslavil kombinací lásky ke kouzlům, vědě a sportu vytvořením Zlatonky, která značně vylepšila famfrpálovou hru.

bowman36. Jocelind Wackock-1911-součastnost. Střelkyně Puddlemerštích spojenců*.

*Puddlemerští spojenci- Tým Puddlemerští spojenci, založený roku 1163, je nejstraším ligovým mužstvem. Mohou se chlubit dvaadvaceti tituly mistrů ligy a dvěma vítězstvími na mistrovství Evropy. Jejich týmovou hymnu "Odražte ty Potlouky a hoďte sem ten Camrál, hoši" přednedávnem nahrála zpívající čarodějka Celestýna Warbecková v rámci kampaně za získání finančních prostředků na chod Nemocnice sv. Munga pro kouzelnické choroby a úrazy. Hráči puddlemerského týmu nosí tmavomodré hábity s klubovým emblémem dvou zkřížených zlatých papyrů.

bowman37. Cassandra Wablattsky (Kasandra Vablatská)-1894-1997. Oslavovaná věštkyně a autorka knihy Nezastřená budoucnost.

bowman38. Chauncy Oldridge - 1342-1379. První známá oběť dračích neštovic.

bowman39. Gwenog Jones- 1968- součastnost. Famfrpálová kapitánka a odrážečka jediného pouze ženského národního famfrpálového týmu, Holyheadské harpyje*. Po zápasu si užívá odpočinku s přáteli, popíjí máslový ležák a poslouchá Sudičky.

*Holyheadské harpyje- Jsou velice starým velšským klubem, založeným roku 1203 amezi famfrpálovými mužstvy celého světa jsou unikátní tím, že do svých služeb odjakživa najímají jen čarodějky. Hábity Harpyjí jsou tmavozelené, se zlatým spárem na prsou. Zápas, v němž Harpyje roku 1953 porazily Heidelberské harcovníky se všeobecně považuje za jedno z nejkvalitnějších famfrpálových utkání, jaká kdy byla sehrána. Klání trvalo celkem sedm dní a ukončila je chytačka Harpyjí Glynnis Griffithsová, když okázalým způsobem polapila Zlatonku. Kapitán Hracovníků, Rudolf Brand se zase proslavil tím, že po konci zápasu sesedl ze svého koštěte a požádal o ruku tehdejší kapitánku soupeřek Gwendolyn Morganovou, která mu úderem svého Zametáku Pět způsobila otřes mozku. (Famfrpál v průběhu věků)

bowman40. Charlotta Pinkstone-1922-součastnost. Slavná bojovnice za vzestup Mezinárodní konfederace kouzelnické sochy utajení a za vyzrazení mudlům existenci kouzelníků.

bowman41. Godric Gryffindor-(Godrik Nebelvír) Středověk, přesná doba neznáma. Spoluzakladatel Bradavic. Je po něm pojmenovaná jedna z bradavických kolejí. Godric Nebelvír věřil, že každý kdo prokázal kouzelné schopnosti by měl chodit do školy. Moudrý klobouk původně patřil právě Nebelvírovi. Jeho meč s rubíny na rukojeti také přežil až do dnešní doby a patřil Brumbálovi. Podle Moudrého klobouku pochází Godric Nebelvír "z divokých bažin". Je možné, že vesnice Godrikův důl, kde žili Potterovi, než tragicky zemřeli, je pojmenovaná právě po něm.bowman42.Crispin Cronk- 1795- Proslavil se tím, že pře opakované výstrahy ministerstva kouzel na své zadní zahradě přechovával sfingy. Nicméně ministerstvo se smálo naposled, když posléze neúčiného varování nechalo a poslalo Cronka přímo do Azkabanu.

Sfingy- Egyptská sfinga má lidskou hlavu na lvím těle. Již více než tisíc let ji čarodějky a kouzelníci využívají k hlídání cenností a tajných úkrytů. Je velice inteligentní a vyžívá se v hádankách a hlavolamech. Nebezpečná je obvykle jen v případě, pokud je ohroženo to, co hlídá.

bowman43. Cyprian Youdle-1312- 1357. Jediný rozhodčí, který byl zabit během famfrpálového utkání v roce 1357; zřejmě na něj seslal kletbu člen jedné skupinky, jež nebyla nidky dopadena.

bowman44. Devlin Whitehorn (Devlin Běloroh)- Vynálezce. Spolu s pár lidmi sestrojil závodní koště Nimbus a pomohl při vytváření návrhů na jeho vzhled, který znamenal převrat ve famfrpálové hře. Špičkový letec, je horlivým famfrpálovým fanouškem, který miluje hraní tohoto sportu a rád se podívá i na ostatní týmy.

bowman45. Dunbar Oglethorpe- Hlava takzvaného F.O.S.S.Z.B.L.* (Famfrpálový odbor snahy pro správu a zlepšování britské ligy)

*(originally: Q.U.A.B.B.L.E. - Quidditch Union for the Administration and Betterment of the British League and its Endeavors)

bowman46. Miranda Goshawk (Miranda Jestřábková)- 1921- součastnost. Autorka knihy Běžná kniha kouzel. ( Standard Book of Spells)

bowman47. Edgar Stroulger-Vynálezce lotroskopu*.

*Lotroskop je detektor černé magie. Otáči se, je-li nablízku někdo, komu nemůžete věřit.

bowman48. Salazar Slytherin (Salazar Zmijozel)- Jeden ze zakladatelů Bradavic. Salazar věřil, že pouze čistokrevní kouzelníci a kouzelnice mohou navštěvovat Bradavice. Právě kvůli tomu se dostal do sporu s Godrikem Nebelvírem a následně opustil školu. Existovala legenda, že Zmijozel vybudoval někde ve škole skrytou komnatu a pouze jeho právoplatný dědic ji dokáže otevřít. Nazývala se Tajemná komnata a ukrývala v sobě monstrum*, které by mělo dokončit jeho "vznešený úkol" a tím, je zabití všech studentů Bradvic, kteří se narodili mudlům a jsou tudíž nečisté krve.

*
monstrum- Bazilišek- Prvního baziliška vypěstoval herpo prohnilý, řecký černokněžník a hadí jazyk, který po dlouh=m experimentování zjistil, že vysedí-li ropucha slepičí vejce, vylíhne se z něj obrovský plaz obdařený neobyčejně nebezpečnými schopnostmi. Bazilišek je zářivě zelený plaz, který dorůstá dělky až padesáti stop. Samec má na hlavě šarlatový chochol. Má mimořádně jedovaté zuby, jeho nejnebezpečnější zbraní je však pohled jeho velkých žlutých očí. každého, kdo do nich přímo pohlédne , čeká okamžitá smrt.
Má-li dostatek potravy ( bazilišek je schopen pozřít jakéhokoliv savce, ptáka i většinu hadů), může se tento plaz dožít skutečně úctyhodného věku. Bezilišek herpa prohnilého žil údajně téměř devět set let.
Pěsrování bazilišků bylo prohlášeno za nezákonné už ve středověku, přestože v praxi se snadno tají- přijde-li kontrola z odboru pro dohled nad kouzelnými tvory, stačí prostě slepičí vejce vytáhnout zpod ropuchy. Protože však baziliška nemůže ovládat nikdo kromě hadích jazyků, jsou černokněžníkům stejně nebezpeční jako komukoliv jinému a podle oficiálních záznamů nebyl v Británii bazilišek spatřen přinejmenším čtyři sta let.


bowman49. Elladora Ketteridge- 1656-1729. Čarodějka, která objevila použití žabérníku, když ho pozřela a začala se dusit, o to víc bylo její překvapení větší, když strčila hlavu do vědra s vodou a zjistila, že pouze tak se jí dýchá normálně.

bowman50. Musidora Barkwith (Musidora Seštěkavá)-1520-1666. Musidora byla výbornou skladatelkou, jejíž "Kouzelnický soubor" vytvářela vybuchující trouba. Tato nedokončená práce je nyní zakázaná od té doby, co na představení roku 1902 v radnici v Ackerly vyhodila do vzduchu střechu této budovy.

bowman51. Ethelred the Ever- Ready (Ethelred Připravený)- Středověk, přesná doba neznáma. Proslavil se svými častými útoky a nadávkami na nic netušící kolemjdoucí. Zemřel ve vězení.

bowman52. Felix Summerbee (Štístko Včelička)*- 1447-1508. Objevil Povzbuzovací kouzlo.

*Včelička byl na stránkách JKR uveřejněn jako Kouzelník měsíce pro květen roke 2004 ( v tom samém měsíci byla síť otevřena). Poté ještě znovu v květnu 2005.

bowman53.Greta Catchglove (Gréta Rukavičková)-1960- součastnost. Spisovatelka; napsala knihu Vyčaruj si svůj vlastní sýr.

bowman54. Gaspard Shingleton (Gaspar Oblázek)- 1959- součastnost. Oslavovaný vynálezce Samomíchacího kotlíku.

bowman55. Honoria Nutcombe (Honorie Kokostržová)- 1665-1743. Zakladatelka Společnosti pro nápravu čarodějek.

bowman56. Gideon Cramb (Gideon Rýmovačka)- 1975-současnost. V populární skupině Sudičky hraje na dudy.

bowman57. Giffort Ollerton- 1390-1441. Známý lovec obrů. Zabil slavného obra Hengista z městečka Upper Barnton.

bowman58. Glover Hipworth (Glover Cenošípek)- 1742- 1805. Vynálezce Horkokrevného lektvaru, léku na běžné nachlazení.

bowman59. Gregory the Smarmy (Gregory Úlisný)- Středověk, přesná doba neznámá. Slavný tvůrce Gregoryho lichotícího balzámu- lektvaru, který má přesvědčit konzumenta, že jste jeho nejlepší přítel.

bowman60. Lavarne de Montmorency- 1823-1893. Tvůrkyně mnoha nápojů lásky